Refundacja kształcenia pracownika młodocianego
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika
Dofinansowanie kosztów kształcenia przysługuje pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, jeżeli:
- pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania
- młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z przepisami, o których mowa w pkt 1.
Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika wynosi:
1) w przypadku nauki zawodu - do 8081 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy; jeżeli okres kształcenia jest krótszy niż 36 miesięcy, kwotę dofinansowania wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia;
2) w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy - do 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników traktowane jest jako pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dn. 15.12.2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5) lub rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s. 9).
Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia udzielanego przedsiębiorcom ze środków publicznych (w formie dotacji pieniężnej), którego maksymalna wielkość z różnych źródeł nie może przekroczyć 200 000 euro (100 000 euro w sektorze transportu drogowego towarów) w okresie trzech lat podatkowych (tj. w ciągu bieżącego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających go lat podatkowych).
Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
Do wniosku należy dołączyć m.in.:
- kopie dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji wymaganych do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych,
- kopię umowy o pracę zawartej z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego,
- kopię dyplomu, świadectwa potwierdzającego ukończenie nauki zawodu albo przyuczenia do wykonywania określonej pracy i zdanie stosownego egzaminu lub zaświadczenie potwierdzające zdanie tego egzaminu,
- dokument potwierdzający zatrudnienie osoby prowadzącej szkolenie w imieniu pracodawcy,
- pełnomocnictwo w przypadku składania wniosku przez pełnomocnika,
- kopię świadectwa pracy, jeżeli młodociany pracownik realizował krótszy okres przygotowania zawodowego lub jeżeli młodociany realizował przygotowanie u kilku pracodawców,
- zaświadczenia o pomocy de minimis, otrzymane w roku, w którym pracodawca ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
Kopie wymaganych dokumentów, o których mowa wyżej, powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem.
Opłaty :
Bez opłat.
Ulgi :
Nie stosuje się.
Miejsce złożenia dokumentów :
Urząd Miasta i Gminy w Krzywiniu
Referat Finansów i Administracji, pokój nr 1,
ul. Rynek 1, 64-010 Krzywiń
Termin załatwienia sprawy :
- do 30 dni
Komórka odpowiedzialna :
Referat Finansów i Administracji – Anna Stefaniak,
pokój nr 1, tel. 065 5170 525 wew. 241
Tryb odwoławczy :
Od decyzji przysługuje stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Krzywiń w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Dodatkowe informacje :
Pracodawca jest obowiązany zawrzeć z młodocianym na piśmie umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, stosownie do przepisów art. 195 § 1 Kodeksu pracy oraz zawiadomić o zawarciu umowy wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego.
Jeżeli umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została rozwiązana z przyczyn niezależnych od pracodawcy, a młodociany pracownik podjął naukę zawodu na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego u innego pracodawcy – przysługującą kwotę dofinansowania dzieli się między wszystkich pracodawców, proporcjonalnie do liczby miesięcy prowadzonej przez nich nauki zawodu. Dofinansowanie nie przysługuje temu pracodawcy, z którym umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została rozwiązana z winy pracodawcy.
Dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia wszystkich wymaganych warunków.
Załączniki:
Zawiadomienie o zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem
Zawiadomienie o zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem - PDF
Wniosek o dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Wniosek o dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników - PDF
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis - PDF
Instrukcja wypełnienia tabeli w części D formularza
Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis
Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis - PDF
Oświadczenie o otrzymanej wielkości pomocy de minimis
Oświadczenie o otrzymanej wielkości pomocy de minimis - PDF
Oświadczenie RODO - PDF
Oświadczenie RODO - WORD